A számviteli politika egyike azon szabályzatoknak, melyeket „mostohagyerekként” kezelünk. Szükséges rosszként tekintünk rá, mint a törvény által kötelezően elkészítendő szabályzatra, amely ha nincs meg, pénzbüntetés alapját képezheti.
Hogy készül sok esetben a számviteli politika? Letöltünk az internetről egy sablont, ráírjuk a cég nevét, kinyomtatjuk, és megnyugtatjuk magunkat, hogy eleget tettünk törvényi kötelezettségünknek. Ennek számtalan buktatója van, például nem a legfrissebb változat kerül hozzánk, nem kerül átvezetésre minden változás 90 napon belül stb.
Ennyi lenne a számviteli politika szerepe? A válasz természetesen az, hogy nem.
Miért van szükség számviteli politikára és hogyan készítsük el?
A számviteli politika a számviteli törvény végrehajtásához szükséges módszerek, eszközök és eljárások összessége, amelyek hatással vannak a vállalkozás vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetére, befolyásolják a vállalkozás eredményét. A számviteli politika az adott gazdálkodónál a számviteli törvény végrehajtása érdekében szükséges módszereket, eszközöket, sajátos szabályokat, előírásokat tartalmazza, amelyek összhatásukban kihatnak az adott gazdálkodó vagyoni, pénzügyi, jövedelmi helyzetére.
A számviteli politika tehát nem más, mint megalapozott döntések sorozata. Elkészítéséért, módosításáért a gazdálkodó képviseletére jogosult személy a felelős. A számviteli törvény úgy biztosít teret a számviteli politikának, hogy egyrészt vállalkozó hatáskörébe utalja a belső információs rendszer kialakítását, másrészt a pénzügyi számvitel számos kérdésében alternatív lehetőségeket kínál fel, a vállalkozót döntési helyzetbe hozza. Számviteli politika azoknak a számviteli alapelveknek, értékelési eljárásoknak és módszereknek összessége, amelyeket a vállalat vezetése a beszámoló összeállítása és közzététele, valamint a könyvvezetés során érvényesít.
A számviteli politika készítése két szempont miatt szükséges. Egyrészt a benne lévő szabályozás alapján valósítható meg a beszámolóban szereplő, megbízható és valós összkép biztosítása, másrészt a törvényi szabályozásból következően a törvény a vállalkozásnak döntési, választási lehetőséget ad. A lehetőségek közötti választás a vállalkozás eredményére hatást gyakorol, melyet a szabályozás során figyelembe kell venni.
A vállalkozásoknak számviteli politika keretében el kell készíteni
- az eszközök és a források leltárkészítési és leltározási szabályzatát
- az eszközök és a források értékelési szabályzatát
- az önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzatot (értékhatárfüggő), valamint
- a pénzkezelési szabályzatot
Mit kell figyelembe venni a számviteli politika elkészítése során?
- a számviteli politika igazodjon a vállalkozás sajátosságaihoz
- minden olyan döntést tartalmazzon, amely szükséges a számviteli törvény érvényesítéséhez
- a hatályos számviteli törvény alapján a szabályok pontosak legyenek és segítsék a számviteli feladatok végrehajtását
- tegye lehetővé minden olyan információ előállítását, amely a belső és külső információt igénylők számára szükséges
- aktuális, naprakész legyen
- az egymást követő üzleti évek számviteli politikáját csak akkor változtassa meg, ha a lényeges indokok miatt szükséges
A számviteli politika meghatározó elemeit és azok változását, a vállalkozás eredményére gyakorolt hatását a kiegészítő mellékletben be kell mutatni.
Fontos a számviteli politika aktualizálása és összehangolása az egyéb szabályzatokkal, pl ügyvezetői utasítás. A folyamatosan változó külső és belső környezet miatt a szabályozás nem lehet változatlan. Szükség van a változások folyamatos nyomon követésére, az aktualizálásra. A számviteli politika elkészítése nem öncélú. Azt meg kell ismertetni a munkavállalókkal is, így lehet az abban foglaltakat ellenőrizni és adott esetben számonkérni.
Ne feledjük: minden szabályozás, utasítás annyit ér, amennyit végrehajtunk belőle!