2021. július 1-től Uniós szinten megváltoznak az e-kereskedelem szabályai, amit a magyar adórendszerbe is át kellett emelni.
Az e-kereskedelem áfa szabályozása magába foglalja:
- távértékesítés
- elektronikusan nyújtott szolgáltatások
- kis értékű áruk importja
A II. félévtől életbe lépő jogszabályokban többek közt kibővül a távértékesítés fogalma. Magába foglalja:
- a termékek EU-n belüli távértékesítését, valamint
- a termékek EU-n kívüli, 3.országból való távértékesítését is.
További főbb jellemzői a távértékesítésnek, hogy:
- csak termék értékesítés lehet (szolgáltatás nyújtás nem) (1-2 kivétel van; pl: új közlekedési eszköz, használt cikkek és műtárgyak értékesítésére nem használható ez a rendszer)
- az eladó EU-n belüli adóalany
- a vevő pedig nem adóalany (lehet magánszemély vagy olyan szervezet, cég, amelyik nem tartozik az áfa törvény hatálya alá)
A távértékesítésre korábban érvényes értékhatárok is változnak. 2021. I. feléig tagállamonként 35.000 EUR határig nem kellett bejelentkezni abba a tagországba (áfa regisztrációval), ahova értékesített az adózó nem adóalany vevőknek.
2021. július 1-jől ez az értékhatár 10.000 EUR-ra csökken és együttesen kell nézni az összes tagállam felé értekesített értéket.
A tagállamba való bejelentkezés (áfa regisztráció) után az adózónak, az adott tagállam áfa kulcsával kell számláznia és az ottani szabályok szerint a bevallást elkészíteni, beküldeni és az áfát megfizetni.
Könnyen belátható, hogy az éves, összesen 10.000 EUR-s összeg nagyon könnyen elérhető, így jelentős többlet adminisztrációval járna az adózóknak, ha minden tagállamban egyedileg be kéne jelentkeznie és az ottani szabályok szerint intézni az adózást.
Egyablakos Rendszer (OSS)
Ezt a többlet terhet hivatott némileg csökkenteni az Egyablakos Rendszer (OSS). Ennek lényege, hogy a tagállamonkénti egyedi áfa regisztráció helyett elektronikus úton, egy rendszerben lehet összegyűjtve megadni az egyes tagállamok felé teljesítendő áfa kötelezettségeket, amihez elég a NAV OSS rendszerébe regisztrálni. A magyar adóhatóság a kapott információk alapján továbbítja az illetékes tagállamok adóhatóságainak a megfelelő összegeket.
Az OSS rendszer használata nem kötelező. Ennek hiányában azonban, az illetékes tagállamban való adó-regisztrációra kötelezett az adózó.
A most bevezetésre kerülő OSS rendszer a 2015-től használt MOSS (Mini-One-Stop-Shop) rendszert váltja fel, amelyet korábban csak a távolról nyújtható szolgáltatások esetében használhattak az adózók.
Ezt bővítik ki júliustól:
- EU-n belüli távértékesítésre,
- EU más tagállamában letelepedett nem adóalanynak nyújtott szolgáltatásra, valamint
- az IOSS rendszert a 150 EUR egyedi értéket meg nem haladó import küldemények (kivéve: jövedéki termék) távértékesítésére.
A kiterjesztett MOSS rendszerbe 2021.04.01-től automatikusan átemelték azoknak az adatait, akik eddig a MOSS rendszert használták (a távolról nyújtott szolgáltatást végzők), ám adataikat 2021.06.15-ig ki kellett egészíteniük.
Online platformok is adóznak
A változások érinteni fogják az online platformokat (portál, webshop, online piactér stb) is, amelyeknél:
- adóalany értékesít egy elektronikus felület segítségével EU-n kívülről terméket,nem adóalany vevő részére, vagy
- EU-ban nem letelepedett adóalany értékesít EU-s terméket nem adóalany felé az online platform segítségével.
Az oka annak, hogy ezeket az online platformokat is belevonták az adózási körbe az, hogy a NAV nehezen tudta a 3. országbeli adóalanyokat adófizetésre kötelezni.
Az új szabály értelmében az adófizetési kötelezettséget az online platformokra hárítják. Vagyis az értékesítést mesterségesen ketté bontják (2 fikciós értékesítésre).
- 3. országbeli adóalany (eladó) állít ki egy számlát az online platformnak (vevő) – ennél az ügyletnél nem keletkezik adófizetési kötelezettség.
- Online platform (eladó) pedig számláz a végső vevőnek (vevő) és a vevő tagállamában érvényes áfa kulccsal növelt számlát állít ki.